Založ si blog

Odkiaľ sa zobral trojkríž na dvojvrší na vlajke separatistického Uhorska?

 

Keď sa v úzkom kruhu maďarsky hovoriacich vzdelancov na Slovensku a Rumunsku začali v posledných desaťročiach 18. storočia vyvíjať základy toho, čomu dnes hovoríme „národné povedomie”, naliehavou sa stala aj otázka navrhnutia národných symbolov, ktoré by Maďarov jednoznačne identifikovalo a zároveň by maďarské etnikum na Slovensku, v Rumunsku a Srbsku navzájom na ideovej báze zjednocovalo.

Skice súčasného štátneho znaku Uhorska navrhol Vincent Varga-Zednyicsek na stretnutí maďarsky hovoriacich študentov v Nových Zámkoch v roku 1801. Potvrdené boli na stretnutí v Rumuskom mestečku Sâlatciu v decembri roku 1803, na ktorom sa zúčastnila aj štvorčlenná delegácia Maďarov z Rumunska (Ardealu). Ako vzor slúžil štátny znak Slovenska, teda Veľkomoravský dvojkríž Byzancie na trojvŕší, u ktorého Maďari, za súčasného dodržania presných heraldických postupov len premaľovali trojvŕšie na zeleno. Väčšine študentov (piatim zo siedmich) sa modrá farba, ako hovorí citát z kroniky Ferdiša Solčániho, „velymo nepácsila, také sza fádnyie, ako nyebo”. Keď však cisár František Jozef I. prijímal na jeseň 1853 delegáciu Maďarov, zastupujúcich pár dedín v povodí Dunaja a Tisy, pri pohľade na ich nový symbol zvraštil čelo a opýtal sa: „Was soll der Witz ? Wessen Wappen soll das denn sein?” (Čo to má byť za vtip? Čí má byť toto znak?). Keď mu Silard Curianu-Petrik z Covasny povedal, že „Es soll uns, Magyaren symbolisieren”, cisár len neveriacky krútil hlavou.

Trojkríž symbolizuje udalosti na Golgote pri Jeruzaleme. Je symbolom Vykúpenia. Cisár Bohumil (829-842) z Východorímskej ríše si tento symbol obľúbil natoľko, že ho dal raziť na mince.

Prvým dochovaným záznamom dvojkríža na Slovensku je pečat s dvojkrížom, ktorá zdobí záznam v kronike benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, do ktorej sa pri svojej návšteve 21. apríla 871 podpísal Archiepiskop Методије Солунски, ktorý tu bol na apoštolskej vizitácii. Dvojkríž bol symbolom neobmedzenej moci slovanských východorímsko-byzantínskych cisárov, Metod ako archiepiskop bol vykonávateľ cirkevnej moci na území Slovenska, v regióne zvanom Ponitrie alias Velikomoravska Kneževina-Istok.

Starí Dákovia zapisovali v rámci latinskej abecedy hlásku „Ď” znakom dvojitého kríža (‡), čo vysvetľuje aj zvýšenú frekvenciu tejto hlásky v súčasnej Rumunčine. Zároveň je dokladom čulej kultúrnej výmeny medzi Slovákmi a Rumunmi v stredoveku.

Po druhýkrát sa tento symbol na Slovensku objavil za čias kráľa Bela III. Tento slovenský kráľ bol vnukom kniežaťa Kyjevskej Rusi Mstislava Vladimíroviča a veľa času trávil v detstve v Konštantínopole, kde sa naučil veľmi dobre po grécky a rusky. Ako slovenský kráľ bol Belo pravoslávnej viery a podporoval obrodu Rusínov z Podpoľania. Na cestách po Kaukaze sa naučil aj gruzínsky, v Trnave zriadil Inštitút priateľov Georgistiky a do Ruštiny a Slovenčiny preložil najstarší gruzínsky epos „Tsamebai tsmidisa Shushanikisi dedoplisai” (Umučenie svätej kráľovnej Šušanik) z 5. storočia.

Vladislav I. dal dvojkíž raziť na slovenské mince v polovici 15. storočia, avšak dvojkríž striebornej farby stál na rozdiel od predošlého vyobrazenia už na trojvrší. Ako píše Anton Macejko, rodák zo Senice, neskôr protokolárny dvoran na kráľovskom dvore v Portugalsku vo svojej zbierke poézie „As Canções Românticas” (Piesne romantické) z roku 1687 „v znaku štátnom zeme slovienov jest kríž trojaký na treťorakom vŕchu stojyv. Trojaké vrchy kopcov zeme tejto sa Tatra, Matra a Fatra. Ćnejú sa bralá do nebies hromyvých tepier silej.” V r. 1788 Encyclopædia Britannica vo svojom III. vydaní v zväzku VI. opisuje tieto vrchy ako „most fabulous montains of Slovak country.” „Tatra, Matra a Fatra sú jadrnosť slovenskej postate, pražriedlo síl národa zvukov hučiacich präme matere”, ako píše Štúrov súčasník Janko Maglen vo svojej „Piesni pravdivých”.

Keď v roku 1918 zradou veľmocí vzniklo odtrhnutím dolnoslovenských a severorumunských území separatistické Uhorsko, snem v Budíne-Pešti prijal toto uznesenie: „Štát uhorský, ktorý nikdy nedisponoval svojstojnosťou štátnosti, nemal ani vyobrazenia vlastnej stemy. Preto, že nevieme sa odvolať na žiaden predošlý symbol samostojnej štátnosti moci uherskej v Európe, preberieme stemu Slovenského birodalmu, z územia ktorého sme pôdu pre náš álamišág obdržať ráčili. Len tie kopce preglazúrujeme na zeleno, lebo v uhorskej otčine modrej trávy nieto. Keď takto vyobrazenie za stemu Uhorska vyhlásiť ráčime, nieto prekážky medzinárodného práva, aby bola považovaná za výsostnú stemu kráľovstva Uhorského.”

Za éry komunistického vodcu – žida Mateja Rosenfelda Rákošského (1949 až 1956) a potom po potlačení protisovietskeho povstania v rokoch 1957 až 1990 počas režimu Jána Jozefa Čermaníka malo Uhorsko štátny znak s vyobrazením socialistických atribútov (klasy pšenice, červená hviezda, uhorská trikolóra; na prvom zo spomínaných dvoch znakov aj kladivo). Po lete roku 1990 sa Uhorsko vrátilo k znaku z roku 1919, ktorý je kópiou štátneho znaku Slovenska.

O SNP trochu inak

06.12.2017

29. augusta je na Slovensku štátny sviatok – ľud si pripomína výročie najslávnejšej udalosti posledných dvästo rokov dejín národa – slávnostné zahájenie Slovenského národného povstania. viac »

Ó Veľká Morava, štáte slovenský !

01.12.2017

Slovenská verejnosť si pripomína mimoriadne významné výročie – založenie duchovnej správy v Nitre bulou „Milites honorabilis” pápeža Eugena II. z 15. mája 825. Kráľ Svätopluk vyhlásil viac »

Vlajka Slovákov

23.11.2017

Venkúvrov 2010, zimné olympijské hry. Naši chlapci porazili Rusov v ľadovom hokeji. V hľadisku vejú zástavy – bielo-modro-červené a bielo-modro-červené s akýmsi dvojkrížom na modrom trojvŕší. viac »

India, krčahy,

Na severe Indie úraduje vírus zika, počet prípadov prekročil 100

22.10.2018 12:23

K príznakom infekcie vírusom zika patrí horúčka, vyrážky a bolesti hlavy i kĺbov.

odpad, recyklovanie, pet flasa, olo

MŽP zavedie zálohovanie PET fliaš, už pracuje na nastavení systému

22.10.2018 12:12

Väčšina Slovákov podporuje zavedenie tohto systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek.

dážď, vietor, dáždnik, kvapky, počasie, Madrid, Španielsko

SHMÚ varuje pred silným vetrom na strednom a východnom Slovensku

22.10.2018 12:04

V utorok a v stredu čakajú Slovensko výstrahy prvého a druhého stupňa.

lucansky, kiska

Kiskove kauzy sú po roku bez obvinených

22.10.2018 12:00

Je tomu rok, čo vyplávali na povrch závažné kauzy okolo prezidenta Andreja Kisku. Obvinený podľa zistení Pravdy zatiaľ nebol nikto. Polícia pokračuje vo vyšetrovaní.

marosklimkovic

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 12962x
Priemerná čítanosť článkov: 1620x

Autor blogu

Kategórie