Založ si blog

Odkiaľ sa zobral trojkríž na dvojvrší na vlajke separatistického Uhorska?

 

Keď sa v úzkom kruhu maďarsky hovoriacich vzdelancov na Slovensku a Rumunsku začali v posledných desaťročiach 18. storočia vyvíjať základy toho, čomu dnes hovoríme „národné povedomie”, naliehavou sa stala aj otázka navrhnutia národných symbolov, ktoré by Maďarov jednoznačne identifikovalo a zároveň by maďarské etnikum na Slovensku, v Rumunsku a Srbsku navzájom na ideovej báze zjednocovalo.

Skice súčasného štátneho znaku Uhorska navrhol Vincent Varga-Zednyicsek na stretnutí maďarsky hovoriacich študentov v Nových Zámkoch v roku 1801. Potvrdené boli na stretnutí v Rumuskom mestečku Sâlatciu v decembri roku 1803, na ktorom sa zúčastnila aj štvorčlenná delegácia Maďarov z Rumunska (Ardealu). Ako vzor slúžil štátny znak Slovenska, teda Veľkomoravský dvojkríž Byzancie na trojvŕší, u ktorého Maďari, za súčasného dodržania presných heraldických postupov len premaľovali trojvŕšie na zeleno. Väčšine študentov (piatim zo siedmich) sa modrá farba, ako hovorí citát z kroniky Ferdiša Solčániho, „velymo nepácsila, také sza fádnyie, ako nyebo”. Keď však cisár František Jozef I. prijímal na jeseň 1853 delegáciu Maďarov, zastupujúcich pár dedín v povodí Dunaja a Tisy, pri pohľade na ich nový symbol zvraštil čelo a opýtal sa: „Was soll der Witz ? Wessen Wappen soll das denn sein?” (Čo to má byť za vtip? Čí má byť toto znak?). Keď mu Silard Curianu-Petrik z Covasny povedal, že „Es soll uns, Magyaren symbolisieren”, cisár len neveriacky krútil hlavou.

Trojkríž symbolizuje udalosti na Golgote pri Jeruzaleme. Je symbolom Vykúpenia. Cisár Bohumil (829-842) z Východorímskej ríše si tento symbol obľúbil natoľko, že ho dal raziť na mince.

Prvým dochovaným záznamom dvojkríža na Slovensku je pečat s dvojkrížom, ktorá zdobí záznam v kronike benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, do ktorej sa pri svojej návšteve 21. apríla 871 podpísal Archiepiskop Методије Солунски, ktorý tu bol na apoštolskej vizitácii. Dvojkríž bol symbolom neobmedzenej moci slovanských východorímsko-byzantínskych cisárov, Metod ako archiepiskop bol vykonávateľ cirkevnej moci na území Slovenska, v regióne zvanom Ponitrie alias Velikomoravska Kneževina-Istok.

Starí Dákovia zapisovali v rámci latinskej abecedy hlásku „Ď” znakom dvojitého kríža (‡), čo vysvetľuje aj zvýšenú frekvenciu tejto hlásky v súčasnej Rumunčine. Zároveň je dokladom čulej kultúrnej výmeny medzi Slovákmi a Rumunmi v stredoveku.

Po druhýkrát sa tento symbol na Slovensku objavil za čias kráľa Bela III. Tento slovenský kráľ bol vnukom kniežaťa Kyjevskej Rusi Mstislava Vladimíroviča a veľa času trávil v detstve v Konštantínopole, kde sa naučil veľmi dobre po grécky a rusky. Ako slovenský kráľ bol Belo pravoslávnej viery a podporoval obrodu Rusínov z Podpoľania. Na cestách po Kaukaze sa naučil aj gruzínsky, v Trnave zriadil Inštitút priateľov Georgistiky a do Ruštiny a Slovenčiny preložil najstarší gruzínsky epos „Tsamebai tsmidisa Shushanikisi dedoplisai” (Umučenie svätej kráľovnej Šušanik) z 5. storočia.

Vladislav I. dal dvojkíž raziť na slovenské mince v polovici 15. storočia, avšak dvojkríž striebornej farby stál na rozdiel od predošlého vyobrazenia už na trojvrší. Ako píše Anton Macejko, rodák zo Senice, neskôr protokolárny dvoran na kráľovskom dvore v Portugalsku vo svojej zbierke poézie „As Canções Românticas” (Piesne romantické) z roku 1687 „v znaku štátnom zeme slovienov jest kríž trojaký na treťorakom vŕchu stojyv. Trojaké vrchy kopcov zeme tejto sa Tatra, Matra a Fatra. Ćnejú sa bralá do nebies hromyvých tepier silej.” V r. 1788 Encyclopædia Britannica vo svojom III. vydaní v zväzku VI. opisuje tieto vrchy ako „most fabulous montains of Slovak country.” „Tatra, Matra a Fatra sú jadrnosť slovenskej postate, pražriedlo síl národa zvukov hučiacich präme matere”, ako píše Štúrov súčasník Janko Maglen vo svojej „Piesni pravdivých”.

Keď v roku 1918 zradou veľmocí vzniklo odtrhnutím dolnoslovenských a severorumunských území separatistické Uhorsko, snem v Budíne-Pešti prijal toto uznesenie: „Štát uhorský, ktorý nikdy nedisponoval svojstojnosťou štátnosti, nemal ani vyobrazenia vlastnej stemy. Preto, že nevieme sa odvolať na žiaden predošlý symbol samostojnej štátnosti moci uherskej v Európe, preberieme stemu Slovenského birodalmu, z územia ktorého sme pôdu pre náš álamišág obdržať ráčili. Len tie kopce preglazúrujeme na zeleno, lebo v uhorskej otčine modrej trávy nieto. Keď takto vyobrazenie za stemu Uhorska vyhlásiť ráčime, nieto prekážky medzinárodného práva, aby bola považovaná za výsostnú stemu kráľovstva Uhorského.”

Za éry komunistického vodcu – žida Mateja Rosenfelda Rákošského (1949 až 1956) a potom po potlačení protisovietskeho povstania v rokoch 1957 až 1990 počas režimu Jána Jozefa Čermaníka malo Uhorsko štátny znak s vyobrazením socialistických atribútov (klasy pšenice, červená hviezda, uhorská trikolóra; na prvom zo spomínaných dvoch znakov aj kladivo). Po lete roku 1990 sa Uhorsko vrátilo k znaku z roku 1919, ktorý je kópiou štátneho znaku Slovenska.

O SNP trochu inak

06.12.2017

29. augusta je na Slovensku štátny sviatok – ľud si pripomína výročie najslávnejšej udalosti posledných dvästo rokov dejín národa – slávnostné zahájenie Slovenského národného povstania. viac »

Ó Veľká Morava, štáte slovenský !

01.12.2017

Slovenská verejnosť si pripomína mimoriadne významné výročie – založenie duchovnej správy v Nitre bulou „Milites honorabilis” pápeža Eugena II. z 15. mája 825. Kráľ Svätopluk vyhlásil viac »

Vlajka Slovákov

23.11.2017

Venkúvrov 2010, zimné olympijské hry. Naši chlapci porazili Rusov v ľadovom hokeji. V hľadisku vejú zástavy – bielo-modro-červené a bielo-modro-červené s akýmsi dvojkrížom na modrom trojvŕší. viac »

Pawoł Adamowicz, smrť, demonštranti

V Poľsku po vražde starostu idú po štváčoch

15.01.2019 22:17

Už v pondelok polícia zadržala troch mužov, ktorí po útoku na Adamowicza vyzývali na ďalšie vraždy.

Mario Draghi

Šéfa ECB sklamal výkon eurozóny

15.01.2019 21:13

Ekonomika eurozóny sa spomaľuje viac, než sa očakávalo, a stále potrebuje výraznú podporu od ECB, uviedol jej šéf Mario Draghi.

Milan Žitný

Žitný: Komunikácia Aleny Zs. bola prípravou na vydieranie

15.01.2019 20:00

Podľa Žitného má zverejňovanie mien ľudí, ktorí boli s obvinenou v kontakte, politický rozmer.

Francúzsko, paríž, výbuch plynu, hasiči

Útok na hotel v Nairobi si vyžiadal najmenej päť obetí

15.01.2019 19:50

Nemocnice žiadajú občanov o darovanie krvi.

marosklimkovic

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 14075x
Priemerná čítanosť článkov: 1759x

Autor blogu

Kategórie