Založ si blog

Vlajka Slovákov

Venkúvrov 2010, zimné olympijské hry. Naši chlapci porazili Rusov v ľadovom hokeji. V hľadisku vejú zástavy – bielo-modro-červené a bielo-modro-červené s akýmsi dvojkrížom na modrom trojvŕší. Sú to zástavy Ruska a Slovenska.

Vzhľad zástavy krajiny menovanej na druhom mieste sa v dejinách niekoľkokrát zmenil, až nadobudol svoju súčasnú vizuálnu podobu. V máji meruôsmeho roku sa v Liptovskom Svätom Mikláši zišli slovenskí evanjelickí intelektuáli-rodoľubi, ktorí vo vyjadrení pre tlač uviedli, že zastupujú celý slovenský národ od Šurian po Starú Ľubovňu a od Kalše po Modru. Výsledkom ich spoločného postupu bolo sformulovanie Žiadostí slovenského národa. Autori v bode VIII. požadujú, aby bolo slovenskému národu umožnené vyjadrenie jeho svojstojnosti vlastnými národnými farbami a zástavami, bez akýchkoľvek obmedzení. O aké obmedzenia mohlo ísť, keď sa stretnutie rodoľubov konalo na Slovensku, kde boli predsa odjakživa doma, nešpecifikovali.

Červeno-biela zástava má byť zástavou Slovákov, červeno-bielo-zelená zástava maďarskej národnostnej menšiny a červeno-bielo-zelená s modifikovaným dvojkrížom štátnou vlajkou, ku ktorej by sa hlásili všetky autochtónne etniká. Evanjelici, odchovaní biblickou slovenčinou, z ktorej vznikol moderný český jazyk, považovali za samozrejmé, hlásiť sa k farbám „Bohémie”. Slovenská zástava mala mať národné farby, blízke i českej protestantskej obrodeneckej inteligencii. Farby, spájajúce protestantov na oboch brehoch rieky Moravy – Slovákov-evanjelikov s Čechmi-husitmi.

O dva mesiace neskôr odišiel jeden z autorov Žiadostí, Jozef Miloslav Hurban na juh, aby navštívil bratský národ Srbov. „Srbi sú ver´ junáci ako sa patrí”, píše svojej milej, „Tí už bojujú proti Maďarom o svoju slobodienku samostojnú so zbraňou v ruke, zaťiaľčo my sa tu len s básničkami zagebáwame”. Uhorskí Srbi, ktorým finančne značne vypomáhali petrohradskí agenti, zastupujúci záujmové kruhy okolo ruského cára zorganizovali s ruskou pomocou svoje povstanie a v Belehrade dostal aj Hurban niečo, čo veľmi potreboval: peniaze, presnejšie – veľa peňazí. Domov na Slovensko si odniesol najmenej desať tisíc zlatých, aby mala Slovenská národná rada finančné zdroje, potrebné na začatie ozbrojeného boja za udržanie územnej celistvosti krajiny. Ale okrem peňazí priniesol Hurban so sebou ešte niečo: jednu zástavu. Novú zástavu Slovenskej Národnej Rady tvorila srbská trikolóra, skladajúca sa z takzvaných „farieb slovanstva”: bielej, modrej a červenej. Pôvodný exemplár je ešte aj dnes vystavený v budove Národnej Rady Slovenskej republiky na hradnom vŕšku.

Uhorskú revolúciu (povstanie ultraradikálnych Maďarov) František Jozef nedokázal potlačiť, preto požiadal o pomoc báťušku Cára Mikuláša I. Rusi sem priniesli so sebou ich vlastnú, bielo-modro-červenú zástavu a zrazu, bez hlbšieho vysvetlenia, prebrali tieto farby ruských víťazov aj vodcovia slovenského ľudu. Bielo-modro-červená vlajka prežila ako úradná slovenská zástava a symbol svojstojného slovenského národa prvú Česko- – – slovenskú republiku a aj prvú nezávislú Slovenskú republiku, kdežto po prevzatí moci komunistami sa na istý čas vytratila, jej používanie bolo dokonca považované za prečin, lebo mohla pripomínať klérofašistický režim a mohla navádzať Slovákov k novým separatistickým chúťkam, keď už sa podarilo druhýkrát v dvadsiatom storočí krvopotne obnoviť a znovuvybudovať jednotné Česko- – Slovensko.

Po takzvanej „nežnej revolúcii” v roku 1989 oduševnelí slovenskí národniari znovu vytiahli zo svojich almár dobre známe a starostlivo odložené prápory a symboly, ibaže v tom čase sa zrútil Sovietsky Zväz a vznikla Ruská Federácia a aj tá si vytýčila ako vlastnú vlajku starú dobrú kombináciu bielej-modrej a červenej. Rusi prevzali slovenské národné farby? Nie, Slováci prevzali slovanskú trikolóru, podobne ako ju na svojich vlajkách majú Chorváti, Slovinci, Srbi, Česi. Aby nedošlo k zámene, vložili Slováci na svoju zástavu dvojitý kríž. Je to ten kríž, o ktorom možno povedať, že ho je možno nájsť aj na uhorskom znaku. Aktuálna štátna vlajka Slovenskej republiky teda predstavuje štvrtú zástavu Slovákov za posledných 160 rokov.

O SNP trochu inak

06.12.2017

29. augusta je na Slovensku štátny sviatok – ľud si pripomína výročie najslávnejšej udalosti posledných dvästo rokov dejín národa – slávnostné zahájenie Slovenského národného povstania. viac »

Ó Veľká Morava, štáte slovenský !

01.12.2017

Slovenská verejnosť si pripomína mimoriadne významné výročie – založenie duchovnej správy v Nitre bulou „Milites honorabilis” pápeža Eugena II. z 15. mája 825. Kráľ Svätopluk vyhlásil viac »

Riša Starých Slovákov – Veľká Morava

16.11.2017

Renomovaný britský historik Matthew Samuel Johnson predstavil minulý týždeň vo svojom rodnom Manchestri jeho najnovšie dielo – knihu o starovekých ríšach „The Age of Ancient Empires”, v viac »

stanová

Zviera ako darček? Dobre to zvážte, vraví zvieracia ombudsmanka

17.12.2018 21:41

Ľudia si podľa Zuzany Stanovej často zvolia nesprávne plemeno psa, ktoré sa deťom páči napríklad len preto, lebo ho videli vo filme.

Peter Kresák

Most-Híd navrhne na ústavného sudcu svojho poslanca

17.12.2018 20:47

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019.

Gabriela Matečná

Matečná: Neviem, čo chce kontrolovať misia europarlamentu na Slovensku

17.12.2018 19:30

Europoslanci z výboru CONT sú na kontrolnej návšteve na Slovensku do 19. decembra.

Anna Donáthová, maďarsko, protest

Orbánovízia je po nadčasoch ďalším terčom hnevu

17.12.2018 19:17

Otrocký zákon, ako odporcovia nazývajú novelu zákonníka práce, odštartoval dávno nevídanú vlnu protestov proti vláde Viktora Orbána.

marosklimkovic

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 13787x
Priemerná čítanosť článkov: 1723x

Autor blogu

Kategórie